שאלה:

שמנו לב שבמדי המים המאושרים על ידי מכון צומת, מדגם סונטה של חברת ארד, שהותקנו בשכונתינו החל משנת 2020 , ישנו שינוי מסויים בתצוגת מצב שבת –   צריכת המים אכן מתעדכנת כל 100 ליטר – אך  ישנה תצוגה של קצב זרימת המים. אם כן, כאשר אני פותח ברז  אני גורם, לכאורה, לשינוי על הצג? (במדים  שיוצרו בשנת 2019 או קודם בצג המתאר את הזרימה מופיע בשבת ציור של נרות שבת לאורך כל השבת).

תשובה:

אכן הבחנת נכון – ואולם, מבחינה הלכתית מד המים החדש אכן תקין ומאושר לשימוש בשבת.

באשר לסיבת השינוי- לפני כשנתיים עוררה קבוצת אנשים טענה כנגד מדי המים המאושרים לשבת, מכיוון שהם מונעים מהצרכן לעקוב אחרי זרימת המים בשבת ולדעת האם קיימת נזילה מהצינור. בגלל צורך זה, הם ביקשו לבטל את התקנת מדי המים המאושרים לשבת כברירת מחדל בכל הבניינים החדשים הנבנים בישראל כפי שהיה נהוג בשנים האחרונות.

אנו, במכון צומת, רואים חשיבות עליונה שכל המדים שנמכרים בארץ יהיו עם תו תקן הלכתי. לא נרצה להגיע למציאות שלא נוכל להתארח אצל מישהו ולשתות כוס מים מהשכן כי מד המים אינו מותאם לשבת. כדי שכל מדי המים הנמכרים בארץ יהיו כשרים, עמלנו על התאמה של מנגנון הצגת זרימת זרם המים באופן שיותר בשבת.

המנגנון שפותח מציג את קצב זרימת המים בצינור גם בשבת, ואולם, התצוגה אינה משתנה 'בזמן אמיתי' לפי פתיחת הברזים או סגירתם. הצג כבה באופן אוטומטי כל מספר שניות ומיד נדלק מחדש וקורא את הזרימה הקיימת באותו רגע. מבחינת המשתמש כאשר הוא פותח או סוגר את הברז, הוא אינו גורם לפעולה אסורה בשבת. הצג יידלק ממילא ועדכון הנתונים נעשה באופן אוטומטי .

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *