שאלה:

בדירתנו מותקן 'מנעול חכם' בדלת הכניסה. כיצד ניתן להשתמש, לפתוח ולנעול, את הדלת בשבת?

תשובה:

למנעול חכם מספר אפשרויות לפתיחה מאובטחת – הקשת קוד, זיהוי פנים, כרטיס קירבה, אפליקציה, באמצעות טביעת אצבע ולפעמים גם באופן מכני על ידי מפתח. על מנת להשתמש במנעול בשבת יש להשתמש רק במפתח מכני אבל חשוב לוודא שפתיחת המנעול במפתח מכני לא משפיעה  ישירות על הנעילה החשמלית במנגנון הנעילה הפנימי של הדלת.  כדי לוודא זאת, יש צורך  בבדיקה מקצועית של המנגנון לוודא שהמנגנון המכני מופרד לחלוטין מהמנגנון החשמלי[1].

בנוסף  צריך לוודא שמנגנון זיהוי הפנים אינו פועל באופן אוטומטי ושזיהוי טביעת האצבע לא מופעל בטעות. באופן מעשי ניתן לוודא שלא תהיה הפעלה בטעות של מערכת כזו באמצעות הוצאת הסוללה ממנגנון הנעילה לפני שבת. ישנם דגמים של מנעולים 'חכמים' שנבדקו  ע"י 'מכון צומת' ואושרו לשימוש בשבת עם הנחיות שימוש מפורטות. ניתן למצוא אותם כאן.

[1] חשוב לציין כי בחלק ממנגנוני הנעילה המצויים כיום – גם פתיחה באמצעות מפתח מכני יוצרת אות חשמלי מסויים, גם כשאינו גורם לשחרור המנעול. עמדת מכון צומת  היא שאין איסור ביצירת אות חשמלי מסוג זה מכיון שהוא אינו נצרך לתועלת האדם וגם האדם אינו עושה פעולה מכוונת לשם הפעלתו – עמדה זו מבוססת על תשובת שבט הלוי ט, סט המופיעה כאן ונדפסה גם בתחומין כ"ג

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *