שאלה:

נכנסנו לדירה בבניין שנבנה לאחרונה והתברר לנו שישנם משאבות לחץ ל5 בניינים המכילים בסה"כ 200 דירות. בבדיקות שעשינו בשעות שונות של היממה התברר לנו שישנן שתי משאבות שפועלות באופן קבוע ומשאבה שלישית כבויה. כמו כן במד הלחץ הצמוד למשאבה המחוג נמצא בקביעות סביב הספרה 6 (bar). למשאבות אלו אין התקן מיוחד לשבת האם מותר לנו לפתוח את הברזים בדירתנו בשבת?

תשובה:

לפי הנתונים המוצגים בשאלתכם יתכן שמערכת המים המותקנת בבניינים עובדת בלחץ קבוע – כאשר ישנה צריכה גבוהה יחסית של מים בברזים, המשאבה מספקת את הלחץ הנדרש, ובשעות שבהן הצריכה נמוכה יותר ישנו 'פורק לחץ', שהוא ברז עם שסתום שתפקידו לשחרר את הלחץ הגבוה בצנרת ע"י הזרמת מים מחוץ למערכת כדי למנוע פיצוץ בצנרת.

למעשה, במערכת כזו ניתן להשתמש במים בשבת ללא כל חשש משום שפתיחת הברזים אינה גורמת  להפעלת משאבות המים, כיון שהן פועלות ברציפות לאורך כל שעות היממה ללא קשר לגובה הצריכה.

חשוב לציין כי במשאבות המספקות מים למספר רב של דירות (בדרך כלל, כאשר המשאבות משותפות למספר בניינים רבי קומות) זו שיטת פעולה נפוצה למדי.

אפשרות אחרת היא שהמשאבות עובדות בלחץ משתנה, ללא פורק לחץ, אבל המערכת תוכננה לעבוד כל הזמן גם כשאין צריכת מים, בתדר נמוך יותר. במקרה כזה שהמשאבה כל הזמן פעילה גם כשאין צריכת מים – אנחנו מתירים לצרוך מים כיוון שהשפעת האדם על המערכת היא רק בשינוי עוצמת התדר או הזרם החשמלי ולא בהפעלה וניתוק של המשאבה.

אנחנו ממליצים לוודא  מול חברת האחזקה של המשאבות שהן אכן פועלות באחד משני האופנים המתוארים  לעיל. במידה וישנו ספק או שאלה נוספת, יש לפנות לייעוץ במכון באופן פרטני.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *