שאלה:

מערכת דירתית – כיצד למנוע שימוש בטעות במערכת?

בדירתנו מותקנת מערכת חימום מהיר – אנו, כמובן, לא משתמשים במים חמים בשבת, אך מה ניתן לעשות כדי למנוע הפעלה של המערכת אם יפתחו בטעות את ברז המים החמים – וכן, מה לעשות במקרה וכבר פתחו את ברז המים החמים והמערכת הופעלה – מכיוון  שסגירת הברז  גורמת לכיבוי המבער שבמערכת?

תשובה:

לפני השבת:

בדרך כלל ישנו מתג ראשי להפעלה או כיבוי של  המערכת. יש לנתק את המערכת באמצעות המתג לפני כניסת שבת. במידה ושכחו לנתק את המערכת לפני כניסת השבת  – אין לפתוח את ברזי המים החמים בדירה במהלך השבת!

במהלך השבת:

 במידה ושכחו לכבות לפני שבת יש לנהוג כך:

על מנת להימנע מתקלות  ניתן להתקין בצורה פשוטה יחסית  ובאופן עצמאי מנגנון  ניתוק אוטומטי.  במערכת המבוססת על חימום בחשמל – לחבר את המפסק הראשי לשעון שבת שיחבר וינתק את המערכת בזמנים הדרושים.

במערכת המבוססת על חימום בגז –  להרכיב ברז חשמלי (המורכב  על צינור המים החמים ב'חנוכיה') ושעון שבת אותו ניתן לכוון לזמנים הדרושים לסגירה אוטומטית של כניסת מים חמים למערכת במהלך השבת.

ישנה אפשרות להתקין  שעון אסטרונומי המכיל מידע על מועדי כניסת  השבתות והחגים ויציאתם, לשנים הקרובות, ומתוכנת לחסום את כניסת המים מערכת החימום המהיר לפני כניסת השבת/חג, ולאפשר את הזרימה מחדש  עם צאת השבת/חג.

אם מערכת החימום המהיר מזינה גם את מערכת ההסקה הדירתית או מערכת החימום התת ריצפתי הפועלת באופן רציף לכל אורך השבת, ובמידה ומערכת ההסקה מותאמת לשימוש בשבת – ניתן להתקין ברז שיפצל את ההשפעה של הפיקוד של המערכת על שתי המערכות, ולפני השבת לסגור את הברז המוביל רק לברזי המים ולא למערכות ההסקה.

 

שאלה:

מערכת  חימום מהיר מרכזית

בבניין בו אנו גרים מותקנת מערכת חימום מרכזית מסוג 'יונקרס' – האם יש אפשרות כל שהיא לאפשר שימוש במים החמים בשבת?

תשובה:

במערכת חימום מסוג זה אין אפשרות להשתמש בשבת, כיון שהיא מבוססת על הבערת אש באמצעות גז, ולכן הפעלתה כרוכה באיסורי מבעיר ומבשל.

במידה והנכם מעוניינים לצרוך מי ברז חמים גם במהלך השבת – אפשר להתקין בדירה דוד חשמלי קטן (בוילר) בנוסף למערכת הקיימת. לדוד זה ניתן להתאים פיקוד שבת שפותח במכון צומת המוסת את טמפרטורת המים ל40 מעלות בלבד, כך שלא מתבצע בישול של המים  החדשים הנכנסים לדוד בשבת. באמצעות ברז מרכזי, יש לכוון את הזרמת המים החמים סמוך לשבת מן הדוד החשמלי ובמשך השבוע ממערכת החימום המרכזית. ניתן לכוון את הברז בצורה ידנית לפני שבת או באופן אוטומטי, באמצעות שעון אסטרונומי כמוסבר לעיל.

[1] סגירת הברז בשינוי מותרת, על מנת למנוע סיכון בזרימת מים רותחים. בנוסף, כיבוי להבת הגז נעשה בשיהוי זמן מסויים ולא באופן ישיר ויש המחשיבים זאת לגרמא. יש טעמים נוספים להקל ואכמ"ל. כמו כן, אם פתחו את הברז ובטעות ונזכרו מיד, ניתן לסגור מיידית את ברז המים מאותה סיבה, כיון שלמערכת לוקח מס' שניות  על מנת לפעול ולהתנתק, לכן, בשניות הראשונות לאחר הפתיחה, האש עדיין  לא נדלקה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *